• W Europie nie ma jednej uniwersalnej definicji SzPZ. Uznano, że każdy kraj powinien postrzegać SzPZ w kontekście własnego systemu edukacji, czynników kulturowych, społecznych i ekonomicznych, akceptując przyjęte podstawowe zasady i wartości takiej szkoły.

Definicję SzPZ przyjęta w Polsce w 2015 r.

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

• systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,

• wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

W modelu SzPZ  uwzględniono trzy poziomy:

1. Warunki dla tworzenia SzPZ.

2. Główne obszary działań.

3. Oczekiwane efekty

Model  stanowił podstawę do opracowania czterech standardów SzPZ – pierwszy odnosi się do najniższego poziomu modelu (warunki do tworzenia SzPZ), kolejne trzy do poziomu środkowego (główne kierunki działań). Nie jest możliwe określenie standardów dla poziomu górnego (oczekiwane efekty).

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

1. Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły.

2. Etos zdrowia w szkole.

3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

Nadrzędnym celem SzPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej

Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
            • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
            • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
            • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
            • włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
            • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
            • włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

Krótka historia

Program Szkoły Promującej Zdrowie towarzyszy życiu szkoły już od 2010 roku.  To właśnie w tym roku podjęliśmy uchwałę o przystąpieniu do  programu. W 2011 roku zostaliśmy włączeni do Grupy Szkół i placówek ubiegających się o Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Dobre relacje wśród rady pedagogicznej, wsparcie ze strony Dyrektora i współpraca ze społecznością szkolną, rodzicami i lokalnymi władzami  sprawiły, że w 2013 roku otrzymaliśmy Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Po zapoznaniu rady pedagogicznej z projektem, istotą i założeniami SzPZ w roku szkolnym 2016/2017 (29.08.2016r.), podobnie jak w latach poprzednich, większość członków rady pedagogicznej pozytywnie zaopiniowała wdrożenie i realizację programu Szkoły Promującej Zdrowie (15.09.2016r.). Podjęliśmy też decyzję o ponownym ubieganiu się o Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Zdrowie”, który otrzymaliśmy 28 IX 2017 r.

28 listopada 2018 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbyło się uroczyste wręczenie Krajowych Certyfikatów „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przyznała to prestiżowe wyróżnienia 35 przedszkolom i 29 szkołom należącym do sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie w Polsce.Nasza szkoła znalazła się w tym prestiżowym gronie jako jedyna wiejska szkoła w województwie warmińsko-mazurskim.Tego dnia Pani Dyrektor odebrała certyfikat przyznający naszej szkole ten zaszczytny tytuł.Jesteśmy bardzo dumni.