• Zadania Zespołu ds Promocji Zdrowia,wyniki autoewaluacji

• Szkolny zespół promocji zdrowia

Szkolny zespół promocji zdrowia wspiera działania szkolnego koordynatora.

Zadania i organizacja pracy szkolnego zespołu promocji zdrowia:

• wspieranie pracy szkolnego koordynatora i aktywny udział w: przeprowadzaniu diagnozy, planowaniu działań, ich realizacji i ewaluacji wyników,
            • organizacji szkoleń w zakresie promocji zdrowia, prowadzeniu dokumentacji działań w zakresie promocji zdrowia i pracy szkolnego zespołu.
            • zespołowe podejmowanie decyzji.
            • ustalenie reguł pracy zespołu i zakresu zadań poszczególnych członków.
            • rozwijanie umiejętności osobistych i społecznych członków zespołu.
            • organizacja spotkań zespołu: cykliczność spotkań, z zapowiedzianym wcześniej tematem, zaplanowanie spotkań podsumowujących różne etapy pracy,
            • spotkania otwarte – „każdy mile widziany",
            • praca metodą warsztatową, z aktywnym zaangażowaniem wszystkich uczestników (praca w małych grupach, wspólne poszukiwanie rozwiązań).

W skład szkolnego zespołu promocji zdrowia powinni wchodzić dobrowolnie zgłaszający się przedstawiciele wszystkich grup społeczności szkolnej,
            w tym:

• nauczyciele i inni pracownicy szkoły; korzystnie jest, aby wśród członków zespołu był także członek dyrekcji (jeśli w jego skład nie wchodzi przedstawiciel dyrekcji szkoły, należy ustalić zasady współpracy szkolnego koordynatora i zespołu z dyrektorem szkoły),
            •  uczniowie (należy przekazać wszystkim uczniom informacje, kto jest ich reprezentantem w szkolnym zespole),
            • pielęgniarka szkolna – jest konsultantem i doradcą medycznym dla zespołu i dyrekcji oraz łącznikiem między szkołą a placówkami ochrony zdrowia na danym terenie,
            •  rodzice uczniów,
            • osoby z samorządu lokalnego lub innej organizacji, które chcą być aktywne.

Szkolny zespół promocji zdrowia powinny tworzyć osoby pracujące, negocjujące i współdziałające w osiąganiu wspólnie ustalonego celu. Liczba jego członków może być różna i zmieniać się. Ważne jest, aby w zespole tym były osoby aktywne, otwarte na nowości, zaangażowane, twórcze i przyjazne sobie. Wszyscy członkowie szkolnego zespołu powinni dokładnie poznać i zrozumieć koncepcję SzPZ.

Cechą dobrego, skutecznego zespołu jest koncentracja na wspólnym celu, planowaniu działań dla jego osiągnięcia i ewaluacji wyników, pokonywaniu trudności.
            Zespół taki charakteryzuje:
            - wzajemne zaufanie,
            - wysoki poziom zgodności członków co do zadań,
            - wspólne rozwiązywanie konfliktów,
            - umiejętność słuchania,
            - umiejętność podejmowania decyzji i negocjowania.

Wyniki autoewaluacji w Szkołe Podstawowej im.ks.Jerzego Popiełuszki w Liskach

Sz_P_Z_Szkola_Podstawowa_im_SzPZ_(1)_(3).doc